LEVOČA
NORDIC CENTRUM

Sme občianskym združením, ktoré si kladie za hlavný cieľ výstavbu športového areálu, ktorý bude spĺňať národný význam v rámci strediska prípravy mládeže v behu na lyžiach, ako aj športoviska pre zdravotne postihnutých športovcov a širokú verejnosť.

Primárne je naša pozornosť momentálne zameraná na lokalitu Krúžok v katastri obcí Uloža, Vyšné Repaše a Závada (miestna časť Levoče), kde už po niekoľko sezón zabezpečujeme údržbu a úpravu lyžiarskych bežeckých tratí.

Prostredie Levočských planín a vrchov ponúka obrovský potenciál pre rozvoj športu a pohybových aktivít. LEVOČA NORDIC CENTRUM má svojou činnosťou za cieľ budovať zázemie, rozvíjať a podporovať rozvoj športu v segmentoch bežeckého lyžovania, horskej cyklistiky, turistiky a ďalších športových aktivít v prekrásnom okolí Levoče.

Občianske združenie LEVOČA NORDIC CENTRUM vzniklo v roku 2012 za účelom vybudovania, správy a prevádzky bežeckého lyžiarskeho areálu v Levočských vrchoch, lokalite Krúžok, nachádzajúcej sa v nadmorskej výške cca 1000 m n.m.

Úprava bežeckých lyžiarskych tratí má v tejto lokalite už viac ako 60-ročnú históriu. O ich mimoriadnej obľube svedčí aj pravidelná návštevnosť nie len obyvateľov Levoče a okolia, ale aj okolitých okresov či celého Slovenska.

V rámci úpravy bežeckých lyžiarskych tratí sú upravované štandardné okruhy v dĺžke 500 m, 700 m, 1  km, 1,5 km, 2,5 km, 3,3 km, 3,75 km a 5 km, v šírke 6 až 11 metrov. Trate sú profilovo vhodné ako pre deti a mládež, bežnú turistickú verejnosť, tak aj profesionálnych športovcov a lyžiarské kluby.

V areáli sa každoročne organizujú preteky Slovenského pohára v behu na lyžiach pre všetky vekové kategórie, ktoré sa tešia veľkej obľube.

Turistické trate prebiehajú po hrebeni Levočských vrchov a sú mimoriadne obľúbené u nadšencov lyžiarskej turistiky, keďže ponúkajú nádherné a atraktívne výhľady na panorámu Vysokých Tatier, Kráľovej hole, Spišského hradu či Slovenského Raja.

Celková dĺžka vrátane turistických lyžiarskych tratí je cez 50 km.

CIELE

Našim cieľom do budúcnosti je vybudovať nadregionálny lyžiarsky bežecký areál, ktorý bude spĺňať minimálne základne parametre medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a na všetky upravované pretekárske okruhy získať homologizáciu FIS, ktorá nám zabezpečí možnosť organizovať medzinárodné lyžiarske preteky a Majstrovstvá Slovenska vo všetkých vekových kategóriách.

Víziou občianskeho združenia LEVOČA NORDiC CENTRUM je vybudovať celoročný športový areál, ktorý bude lídrom v rozvoji športu a cestovného ruchu v oblasti Levočských vrchov a spolu s ďalšími produktmi cestovného ruchu zabezpečí dlhodobo udržateľný regionálny rozvoj okresu Levoča.
 

plány do budúcna

V rámci dlhodobej modernizácie a rozvoja areálu sa počíta s týmito investičnými aktivitami:

– vybudovanie systému umelého zasnežovania

– vybudovanie asfaltovej inline dráhy na letný tréning na kolieskových lyžiach a kolieskových korčuliach

– vybudovanie umelého osvetlenia 3,3 km trate

– vybudovanie systému úschovy snehu do snežnej jamy počas leta tzv. Snow Farm 

– vybudovanie 20 položkovej biatlonovej strelnice

– vybudovanie centrálnej budovy s kaviarňou, športovým obchodom, ski servisom a požičovňou lyžiarských potrieb

– vybudovanie systému pretekárských tratí pre horskú cyklistiku