PRIPRAVUJEME

Sme občianskym združením, ktoré si kladie za hlavný cieľ výstavbu športového areálu, ktorý bude spĺňať národný význam v rámci strediska prípravy mládeže v behu na lyžiach, ako aj športoviska pre zdravotne postihnutých športovcov a širokú verejnosť.

Primárne je naša pozornosť momentálne zameraná na lokalitu Krúžok v katastri obcí Uloža,Vyšné Repaše a Závada (miestna časť Levoče), kde už po niekoľko sezón zabezpečujeme údržbu a úpravu lyžiarskych bežeckých tratí.

Perspektívne a strategicky sa pozornosť LEVOČA NORDIC CENTRUM zameriava na lokality nachádzajúce sa v jedinečnom prostredí bývalého vojenského výcvikového priestoru Javorina, ktoré ma snehové a klimatické podmienky Štrbského Plesa.

Prostredie Levočských planín a vrchov ponúka obrovský potenciál pre rozvoj športu a pohybových aktivít. LEVOČA NORDIC CENTRUM svojou činnosťou má za cieľ budovať zázemie, rozvíjať a podporovať rozvoj športu v segmentoch bežeckého lyžovania, horskej cyklistiky, turistiky a ďalších športových aktivít v spomínanom prekrásnom okolí Levoče.

Občianske združenie LEVOČA NORDIC CENTRUM vzniklo za účelom vybudovania, správy a prevádzky bežeckého lyžiarskeho areálu v Levočských vrchoch, lokalite Krúžok, nachádzajúcej sa v nadmorskej výške cca 1000 m.n.m.

Úprava bežeckých lyžiarskych tratí má v tejto lokalite už viac ako 40 ročnú históriu. O ich mimoriadnej obľube svedčí aj pravidelná návštevnosť nie len obyvateľov Levoče a okolia, ale aj okolitých okresov.

V rámci úpravy bežeckých lyžiarskych tratí upravujeme štandardné okruhy v dĺžke 1,5 km, 2,5 km, 3,3 km a 5 km , v šírke 6 metrov, ktoré majú pretekárske parametre a svojim profilom a kvalitou sú v lete vhodné aj pre cykloturistické, a cyklokrosové využitie, prípadne ako bežecké okruhy na lesné behy, či organizáciu rôznych vytrvalostných podujatí. V rámci modernizácie areálu priebežne budujeme samostatný 2 km okruh s umelým osvetlením ktorý plánujeme osvetliť modernými svetlami na báze LED technológie. Po dokončení investície sa staneme na Slovensku prvým lyžiarskym bežeckým areálom, osvetleným modernou LED technológiou.

Turistické trate prebiehajú po hrebeni Levočských vrchov a sú mimoriadne obľúbené u nadšencov lyžiarskej turistiky, keďže ponúkajú nádherné a atraktívne výhľady na panorámu Vysokých Tatier, Kráľovej hole, Spišského hradu, či Slovenského Raja Celková dĺžka vrátane turistických lyžiarskych tratí je cez 50 km.

Areál bežeckého lyžovania je domovským stánkom momentálne najúspešnejšieho klubu bežeckého lyžovania na Slovensku LEVOČA XC SKI TEAM, ktorý sa zaoberá hlavne športovou starostlivosťou o športovo talentovanú mládež. Viac ako 20 rokov je aj domovským stánkom Slovenského paralympijského družstva v behu na lyžiach a biatlone, ktoré získalo na paralympijských hrách v rokoch 1998- 2010, tri strieborné a jednu bronzovú medailu a taktiež jednu striebornú a bronzovú medailu na MS v behu na lyžiach a viac ako desať medailových pozícii vo Svetovom a Európskom pohári zdravotne postihnutých športovcov.

V rámci vyučovania telesnej výchovy náš areál využíva na občasné hodiny telesnej výchovy a lyžiarske výcviky aj Základná škola internátna pre zrakovo postihnutú mládež, Rehabilitačné stredisko pre zrakovo postihnutých a ďalšie základné a stredné školy na území mesta Levoča. V rámci organizácie pretekov sa v areály LEVOČA NORDIC CENTRUM konali 15 krát Majstrovstvá Slovenska zdravotne postihnutých športovcov a 16 krát sme zorganizovali preteky pre amatérskych bežcov a verejnosť s názvom O Levočský pohár. Počas zimnej sezóny lyžiarske bežecké trate navštívi cca 8 000 návštevníkov.

Našim cieľom do budúcnosti je vybudovať nadregionálny bežecký lyžiarsky areál ktorý bude spĺňať minimálne základne parametre medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a na všetky upravované pretekárske okruhy získať homologizáciu FIS, ktorá nám zabezpečí organizovanie medzinárodných lyžiarskych pretekov a Majstrovstiev Slovenska vo všetkých vekových kategóriách.

Veľkou výzvou a medzi hlavné priority LNC patrí sprístupnenie bývalého vojenského obvodu Javorina na rozvoj turistického ruchu, rekreácie, športu a voľnočasových aktivít pre všetkých obyvateľov mesta Levoča, okolitých obcí, návštevníkov a turistov nášho regiónu formou správy, prevádzky a modernizácie cykloturistických, turistických a lyžiarskych bežeckých tratí.